вторник, 16 октомври 2012 г.

Плочки за бани

плочки за бани

Кое кара хората да бъдат заедно, да търсят непрекъснато контактите помежду си, да разменят мисли и чувства, идеи и страсти? Изначалната човешка природа и социалната обуславеност на личността или конкретните цели, моментните ситуации и преобладаващите интереси? Така както навремето Аристотел е нарекъл човека "обществено животно", така навярно и ние имаме не по-малко основания да го характеризираме като "комуникативно животно", плочки за бани тъй като нагласата и програмираността му за общуване наистина са негови иманентни особености. Това е вътрешноприсъщата заложеност на Homo sapiens, която е дотолкова органична, че казвайки общуване, следва да разбираме човека и, казвайки човек, следва да разбираме общуването.

В хода на размяната на емоции или идеи хората се реализират в същинското поле на действителността, независимо дали работят или се любят, почиват плочки за бани или са отдадени на своето лично хоби. По този начин те не само изпитват дълбинното удовлетворение, че животът и всекидневието им се осмислят благодарение на тези многообразни и постоянни връзки, но и получават още по-ясна и категорична представа за себе си - във вид на пряко изразени или индиректно поднесени мнения, възгледи, оценки /критични или одобрителни, приповдигнати или равнодушни/ и препоръки. Хората създават комуникацията, но и комуникацията изгражда хората, формира характерите, функционализира битието и съзнанието на личността. Едва ли плочки за бани бихме могли да си представим някаква ситуация без общуване.

Комуникацията е всеобемащата власт, която неотменно подчинява човека и го управлява през целия му жизнен и професионален път - от раждането до смъртта, от трудовата зрелост до закономерното пенсиониране. Но и човекът на свой ред е създател и диспечер на комуникационните връзки, на отношенията - инспирира ги, направлява ги, модифицира ги, ускорява или ги отслабва.

Няма коментари:

Публикуване на коментар